Zjedz tę żabę wg. Briana Tracy

Zjedz tę żabę wg. Briana Tracy

2 czerwca 2022 0 przez Wiktor Sawoniaka
Podoba się? Wesprzyj nas i udostepnij

Jedną z najbardziej popularnych książek na temat zarządzania czasem, jest bestseller o chwytliwym tytule „Zjedz Tę Żabę” Briana Tracy.

Popularność zdobyła z powodu pozornej prostoty i genialnych metod, jakie są w tej książce zawarte.

Czym jest żaba i jaki ma związek z zarządzaniem czasem?

Ta ogromna żaba czekająca na zjedzenie, to wspaniała metafora Twojego najważniejszego zadania, z którym chcesz się uporać. Większość ludzi mając przed sobą największe i najważniejsze działanie, odkłada je na później i zwleka tak długo, aż jest już za późno.

Ludzie kochają robić to, co jest mało ważne i zajmować się tysiącem drobiazgów. Jednak nie lubią się, a nawet boją się podjąć kroku, ku swojemu najważniejszemu, kluczowemu zdaniu. I to jest właśnie ta słynna żaba do zjedzenia.

Jak sobie z taką żabą poradzić i sprawić, aby czas stał się Twoim sprzymierzeńcem?

To proste! Zacznij dzień od wybrania, a następnie połknięcia tej największej i najważniejszej żaby! Gdy uporasz się z zadaniem o najwyższym priorytecie, reszta dnia upłynie Ci w poczuciu satysfakcji i zadowolenia, z osiągnięcia sukcesu.

Co do „zjedz tę żąbę ma pies Pawłowa?

Pamiętaj, że jeśli uporasz się z najistotniejszymi tematami na początku, to na koniec dnia czekają Cię zadania łatwiejsze, szybsze, przyjemniejsze. I dzięki temu możesz każdego dnia wyrabiac w sobie pozytywny odruch psa Pawłowa – koniec dnia będzie nagrodą, która na nas czeka każdego dnia w pracy, fajne czyż nie?

No i na odwrót –  zostawiając na koniec dnia  największe żaby, czyli największe i najważniejsze priorytety (które raczej rzadko bywają szybkie, proste i przyjemne, prawda?) wypracowujesz odruch „kary” na koniec w postaci najcięższych zadań.

Sprawdź czy działaśz w kluczu „zjedz tę żabę” Bryana Trace.
Zrób sobie 10 minutowy test online: Czy mnie dotyczy prokrastynacja?

Poradzenie sobie z tym największym wyzwaniem przyniesie Ci mnóstwo energii i motywacji, aby zająć się kolejnymi. Co więcej, pokonując to największe zadanie, zyskujesz świadomość, że już nic gorszego Cię nie czeka tego dnia!

Technika „żaby jest skuteczna zarówno w planowaniu krótkoterminowym – np. dziennym, jak i długoterminowym – np. tygodniowym, miesięcznym, a nawet rocznym. Przy większych zadaniach, należy podzielić je na mniejsze cząstki i kawałek, po kawałku, systematycznie je „zjadać”. Tak, jak zjadasz arbuza, którego również nie da się przełknąć za jednym razem.

Jednym z najlepszych nawyków w Twoim życiu, jaki możesz w sobie wyrobić, to nawyk zaczynania każdego dnia od „żaby”. Gdy przez kolejne dni będziesz się „zmuszał” do jej połknięcia, to po 2-3 tygodniach zaczniesz robić to nawykowo. A wtedy dołączysz do najbardziej efektywnych ludzi na świecie, będących „mistrzami” zarządzania czasem!

Pozdrawiam i życzę błyskawicznego uporania się z najbliższą, czekającą Cię żabą!

Szukasz Szkolenia dla Zespołu?

Jeśli jesteś zainteresowany szkoleniem dla swojego zespołu by podnieść kompetencje pracowników i zacząć oszczędzać najdroższy zasób pracowniczy, za który płacisz jako pracodawca, zwróć się do nas. 

Nasze szkolenia doceniły największe i najlepsze firmy w Polsce, możesz wykorzystać to w swoim biznesie.

Chcesz być na bieżąco z nowościami? Zostaw swój email.


Podoba się? Wesprzyj nas i udostepnij