4 sposoby jak natychmiast zwiększyć koncentrację

4 sposoby jak natychmiast zwiększyć koncentrację

12 listopada 2020 1 przez Wiktor Sawoniaka
Podoba się? Wesprzyj nas i udostepnij

Koncentracja jest dziś na wagę złota. Nie tylko dla tego, że jest cenna ponieważ wpływa na jakość naszej pracy, brak błędów czy precyzję naszych działań, ale również dla tego, że doświadczamy jej co raz rzadziej. Więc jeśli szukasz sposobu jak zwiekszyć koncentrację poniżej znajdziesz 4 sposoby o niemal natychmiastowym działaniu.

Czym w istocie jest koncentracja?

Jest to umiejętność świadomego skierowania swoją uwagą. Koncentracja oznacza kontrolowanie i sterowanie swoją uwagą. Wynika z unikalnej zdolności skupienia się na jednym wybranym przedmiocie, działaniu lub myśli, a jednocześnie wykluczyć z umysłu każdą inną niezwiązaną z nią myśl, idee, uczucie lub doznania.

Tylko tyle. I aż tyle.

Ta ostatnia część jest trudna dla większości z nas. Koncentracja oznacza wykluczenie lub nie zwracanie uwagi na każdą inną niezwiązaną z tą jedyną czynność, myśl lub ideę. Czyli nie zwracanie uwagi na ludzi, dżwięki, na to, że mamy nową wiadomość, nowe „polubienie” czy nowego folołersa!

 

Przedstawiam poniżej 4 sposoby jak natychmiast zwiększyć koncentrację:

 

1. Skup się na jednym działaniu na raz

Ta zasada wynika z samej definicji koncentracji. Pamiętasz, to umiejętność skupienia się na jednym wybranym obszarze. Oznacza to, że powinniśmy raz na zawsze porzucić tę ułudę produktywności, którą daje nam multitasking. Kolejne badania raz za razem pokazują, że jesli działamy w wielozadaniowości to wbrew oczekiwaniom robimy rzeczy dłużej i na dodatek gorzej – popełniamy więcej błędów.

Opisuję to w większych szczegółach w artykule Dlaczego multitasking nie działa?

Ponadto właśnie skupienie się na jednym temacie, tu i teraz daje nam szansę na doświadczenie stanu flow (czyli przepływu), w którym jesteśmy w stanie podkreślić naszą produktywność nawe do 500%!

2. Unikaj rozpraszaczy

Otaczają nas codziennie setki bodźców, gigabajty informacji i każdy z tych dźwięków, obrazów, ludzi, świateł będzie krok za krokiem dewastował Twoje skupienie. 

Naukowcy odkryli, że nasze mózgi są tak przygotowane na to rozproszenie uwagi, że samo oglądanie smartfona osłabia naszą zdolność koncentracji. Stale oceniamy, czy informacje są przydatne, wystarczające lub bez znaczenia.

Sama ilość napływających danych zaburza naszą ocenę przy podejmowaniu decyzji. Badacze mają już wiele dowodów, że przebodźcowanie (eng. attention crush) osłabia nasza zdolność do podejmowania dobrych decyzji. Krótko mówiąc rozpraszacze czynia nas głupszymi.

To, że cisza i spokój pomaga zwiększyć koncentrację wiedzą wszyscy, którzy przychodzą do pracy zanim przyjdą inni. Jednak samo się nie zrobi – to Ty musisz świadomie zadbać o redukcję rozpraszaczy w swoim otoczeniu. 

3. Zadbaj o swój sen

Naukowcy odkryli, że długotrwałe naruszenie jakości snu może prowadzić do obniżenia uważności, spowolnienia procesów myślowych i zmniejszenia koncentracji.

Nie chodzi nawet o tak zdecydowany przykład jak bezsenność, tylko o mniej oczywiste obniżenie jakości naszego snu. Przez chroniczne „złe spanie” będziesz mieć więcej trudności ze skupieniem uwagi i możesz być zdezorientowany. W rezultacie twoja zdolność do wykonywania zadań, szczególnie związanych z rozumowaniem lub logiką, może zostać poważnie naruszona. 

Jednym z drobnych elementów, na który jest wrażliwy nas mózg i w konsekwencji nasz sen – to emitowane przez ekrany smartphonów lub laptopów niebieskie światło tuż przed zaśnięciem. Ten krok w kierunku koncentracji nie wymaga wielkiego wysiłku – jedynie twojej wytrwałości.

jak zwiększyć koncentrację telefon w łóżku zarządzanie czasem
Źródło: www.freepik.com

4. Zrób sobie przerwę

W jaki sposób przerwa w pracy może zwiększyć Twoją koncentrację? Ten pomysł może wydawać się sprzeczny z intuicją, ale eksperci twierdzą, że to naprawdę działa.

Rozpoznajesz następujący scenariusz? Spędzasz kilka godzin nad tym samym projektem i nagle Twoja uwaga zaczyna błądzić gdzieś całkim daleko od twojego projektu. Chociaż ciężko jest skupić się na zadaniu, pozostajesz przy biurku, zmuszając się do kontynuowania pracy. Ale twoja walka o koncentrację sprawia, że zaczynasz odczuwać stres i niepokój, że nie ukończysz swojej pracy na czas.

Następnym razem, gdy tak się stanie, kiedy po raz pierwszy poczujesz spadek koncentracji, zrób sobie krótką przerwę umysłową. Odśwież się chłodnym napojem lub zdrową (najlepiej) przekąską, wybierz się na szybki 5 minutowy spacer lub wyjdź na zewnątrz i poopalaj się.

Kiedy wrócisz do pracy, nie zdziw się, jeśli poczujesz przypływ koncentracji, motywacji czy kreatywności.

 

Jeśli chcesz wiedzieć jak to wdrażać na co dzień, zapraszam na najbliższe szkolenie Zarządzanie sobą w czasie i własną produktywnością. Pakiet inspiracji i trików pomagających zwiększyć koncentrację masz jak w banku.

Chcesz być na bieżąco z nowościami? Zostaw swój email.

Pracownicy Marnują czas?
Zamów szkolenie dla Zespołu

Jeśli jesteś zainteresowany szkoleniem dla swojego zespołu by podnieść kompetencje pracowników i zacząć oszczędzać najdroższy zasób pracowniczy, za który płacisz jako pracodawca, zwróć się do nas. 

Nasze szkolenia doceniły największe i najlepsze firmy w Polsce, możesz wykorzystać to w swoim biznesie.


Podoba się? Wesprzyj nas i udostepnij