Zarządzanie czasem – plan 24 godzinny

Zarządzanie czasem – plan 24 godzinny

2 czerwca 2022 0 przez Wiktor Sawoniaka
Podoba się? Wesprzyj nas i udostepnij

Jeśli chcesz zarządzać czasem w taki sposób, aby jak najwięcej wykorzystywać go w sposób efektywny – przetestuj metodę „zbierania danych”, dzięki której zweryfikujesz swoje obszary „marnotrawstwa czasu” i  sporządzisz bardziej ambitny plan 24-godzinny.

Twój czas – niezależnie od tego, czym się w życiu zajmujesz – możesz podzielić na czas spędzany z innymi, czas dla siebie samego, pracę (zawodową lub obowiązki domowe) oraz zajęcia dodatkowe (na przykład sezonowe prace w ogrodzie, zakupy, wizyty w urzędach, u lekarza – i tak dalej).

Zapraszam Cię do prostego ćwiczenia, do którego bedziesz potrzebować tylko długopisu i kartki.

Podziel swój czas na kategorie, które zostały wymienione powyżej. Zastanów się, ile godzin dziennie poświęcasz na dane kategorie – uśredniając oczywiście swoje poprzednie tygodnie. Jeśli chcesz zarządzać czasem w sposób precyzyjny, możesz spisywać (na przykład przez tydzień, lub dwa – nie mniej), co robisz dokładnie w danych godzinach – od rana do wieczora, notując o pełnej godzinie na co poświęciłeś ostatnie 60 minut.dzieki 

Pracownicy Marnują czas?
Zamów szkolenie dla Zespołu

Na podstawie notatek z tego czasu sporządź szkic, wykres – jak wygląda rzeczywisty rozkład Twojego dnia, Twój plan 24 godzinny w odniesieniu do tych  kategorii. Sporządzając wykres, zapisz również, które czynności należą do: niezbędnych, ewentualnych i zbędnych, które wykonujesz mimochodem, ale chciałbyś ich uniknąć. 

Warto oceniac wszystkie swoje aktywności z poziomu 3 rodzaji działań:

  • czy to co robie ma wartość dodaną?
  • czy to co robie jest koniecznością?
  • czy to co robie jest marnotrawstwem?
 
Wiecej szczegółów o tych kategoriach znajdziesz w artykule Gdzie się kryje marnotrawstwo czasu? 

 

Następnie zaplanuj sobie kolejny tydzień – omijając ostatnie, zbędne czynności – w taki sposób, aby plan był elastyczny na tyle, aby nie uległ zniszczeniu jeśli coś się przesunie w czasie, ale na tyle sztywny, byś dzięki niemu potrafił zarządzać czasem dość rygorystycznie, by nie tracić motywacji do realizowania wyznaczonych sobie celów.

Chcesz być na bieżąco z nowościami? Zostaw swój email.


Podoba się? Wesprzyj nas i udostepnij