Zasada 80/20 Pareto

Dzisiaj chcę napisać o zasadzie Pareto – mimo, że jestem niemal pewien, że ją znasz, albo przynajmniej coś już o niej wiesz.

Markiz Vilfredo Federico Damaso Pareto (ta zasada sprawdza się nawet przy jego nazwisku.. ;) ), włoski ekonomista i socjolog pewnego dnia odkrył następującą zależność: 80% majątku całego kraju (we Włoszech) należy do 20% społeczeństwa. Okazało się, że sformułowana w ten sposób zasada ma zastosowanie, w niemal każdej dziedzinie naszego życia (tak się w każdym razie, powszechnie mówi). Przykładowo, że ok. 80% wartości intelektualnej przedsiębiorstwa reprezentowane jest przez ok. 20% jego wszystkich pracowników. Ok. 80% ludności danego regionu zajmuje ok. 20% całkowitego terenu obejmującego ten region. A także, to co nas najbardziej interesuje  zrealizowanie ok. 20% zadań, które masz do wykonania przyniesie Ci ok. 80% efektywności. Czyli – jeśli masz danego dnia 10 rzeczy do zrobienia, to wykonanie ich wszystkich da Ci 100% efektów – to jest jasne. Jeśli jednak odpowiednio wybierzesz 2 z tych 10 zadań i skupisz się na ich jak najlepszym wykonaniu, to osiągniesz aż 80% efektów. Możesz coś takiego usłyszeć na licznych szkoleniach z zarządzania czasem.

Ale jak to się ma do rzeczywistości?

  1. Żeby we właściwy sposób odpowiedzieć sobie na to pytanie, trzeba dokładnie określić co ocenisz jako dające efekty, a co będzie dla Ciebie stratą czasu, albo czymś zupełnie nie znaczącym w dłuższej perspektywie. Mam nadzieję, że to w przeważającej mierze już wiesz po przeczytaniu moich poprzednich artykułów – Od Czego Zacząć? i O Co Poprosisz W Swoim Życiu?. Ponieważ jeśli coś nie przynosi efektów, to nie ma (nie powinno) tego być na liście Twoich zadań.
  2. Po drugie – chyba się ze mną zgodzisz, że tak naprawdę niemożliwe jest osiągnięcie 100% efektywności, więc tak czy siak nie jesteśmy w stanie zrobić wszystkiego co w ogóle jest do zrobienia, w taki sposób żeby na dodatek nie dało się tego wykonać lepiej.
  3. Poza tym wszystkim – ile procent do swojej efektywności dasz sobie za podlanie kwiatków? Ile za zrobienie obiadu, zakupów, odwiedzin przyjaciółki w szpitalu, wykonanie projektu do pracy, zrelaksowanie się przy dobrym filmie..? Efekt efektowi nie równy. A uschnięte kwiatki to z pewnością efekt niepożądany. ;)

Przechodząc do meritum, przyszła mi do głowy następująca metafora, która pokaże Ci o co chodzi – jak rozumieć zasadę 80/20. Wyobraź sobie, że przyłożymy tą zasadę do sytuacji ubrania się przed wyjściem (zimą; np: dzisiaj) – zgodzisz się ze mną, że założenie ciepłej kurtki i butów (20%) możemy uznać za część niezbędną. W przeciwnym razie nie wychodzimy, bo z pewnością, źle by się to skończyło. W zasadzie po takim przygotowaniu teoretycznie możemy spokojnie wyjść z domu. Jednak brak dodatkowego swetra, rękawiczek, czapki, szalika, może nauszników, kalesonów, ciepłych skarpetek (i jeszcze jakiejś jednej rzeczy, która nie przychodzi mi w tej chwili do głowy, żeby wyszło 80%.. ;) ) może sprawić, że się zaziębisz. Czyli mimo, że w 80% jest Ci ciepło.. ;)

Jaki z tego wniosek?

Zasada 80/20 odzwierciedla bezbłędnie, że najważniejsze jest skupienie się na tych zadaniach, celach, które przyniosą najwięcej oczekiwanych efektów. Naprawdę warto poszukiwać tych 20% i się na nich skupić. Jednak nie traktuj tego zbyt dosłownie i nie zapominaj o czapce, szaliku, rękawiczkach..

Pozdrawiam i życzę cieplejszych dni ;)
Kajetan Młynarczyk


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>