Zarządzanie czasem – plan 24-godzinny

zarządzanie czasem: 24 godzinny plan

zarządzanie czasem: 24 godzinny plan

Jeśli chcesz zarządzać czasem w taki sposób, aby jak najwięcej wykorzystywać go w sposób efektywny – przetestuj metodę „zbierania danych”, która polega na sporządzeniu planu 24-godzinnego.

Twój czas – niezależnie od tego, czym się w życiu zajmujesz – możesz podzielić na czas spędzany z innymi, czas dla siebie samego, pracę (zawodową lub obowiązki domowe) oraz zajęcia dodatkowe (na przykład sezonowe prace w ogrodzie, zakupy, wizyty w urzędach, u lekarza – i tak dalej).

Podziel swój czas na kategorie, które zostały wymienione w nawiasie. Zastanów się, ile godzin dziennie poświęcasz na dane kategorie – uśredniając oczywiście wyniki. Jeśli chcesz zarządzać czasem w sposób precyzyjny, możesz spisywać (na przykład przez tydzień, lub dwa – nie mniej), co robisz dokładnie w danych godzinach – od rana do wieczora, notując o pełnej godzinie na co poświęciłeś ostatnie 60 minut.

Na podstawie notatek z tego czasu sporządź szkic, wykres – jak wygląda rozkład Twojego dnia, w odniesieniu do kategorii. Sporządzając wykres, zapisz również, które czynności należą do: niezbędnych, ewentualnych i zbędnych, które wykonujesz mimochodem, ale chciałbyś ich uniknąć.

Następnie zaplanuj sobie kolejny tydzień – omijając ostatnie, zbędne czynności – w taki sposób, aby plan był elastyczny na tyle, aby nie uległ zniszczeniu jeśli coś się przesunie w czasie, ale na tyle sztywny, byś dzięki niemu potrafił zarządzać czasem dość rygorystycznie, by nie tracić motywacji do realizowania wyznaczonych sobie celów.

Agnieszka Skarbińska


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>