Zarządzanie czasem – jak rozplanować swój czas?

planowanie czasu

planowanie czasu

Jak rozplanować swój czas, aby wykorzystać go efektywnie?

Wykonaj proste ćwiczenie, aby nauczyć się ogólnych zasad planowania przyszłości i zarządzania czasem. Dzięki pozytywnym nawykom, które możesz wyćwiczyć w sobie wykonując proste, psychologiczne zadania, możesz wykorzystywać swój czas znacznie efektywniej.

Zastanów się, jakie masz w życiu cele – od prostych czynności, które chcesz wykonać po długoterminowe plany na przyszłość. Zastanów się na początek, co chciałbyś zrobić w przyszłym tygodniu. Pomyśl o pięciu takich rzeczach.

Następnie – zrób to samo z kolejnym miesiącem, rokiem i okresem pięciu lat. Przygotuj listę, której wzór załączamy poniżej. To ćwiczenie ma za zadanie uświadomienie Ci, jakie masz oczekiwania wobec siebie samego. Dzięki temu nauczysz się nie tylko wyznaczać priorytety, ale i zarządzania czasem, który jest tak istotny.

Pamiętaj, że przygotowana przez Ciebie lista nie będzie umową, która bezkrytycznie zobowiąże Cię do zrobienia wszystkich wyznaczonych rzeczy, a lista próbna, która uświadomi Ci istotne kwestie. Przygotuj sobie kartkę i zapisz na niej:

W przyszłym tygodniu chcę:

1. …..

2. …..

3. …..

4. …..

5. …..

 

Pod każdym punktem wypisz jedną rzecz, jaką planujesz zrealizować. To samo zrób dla stwierdzeń: W przyszłym miesiącu chcę, W przyszłym roku chcę, Wciągu kolejnych pięciu lat chcę… – uzupełniając odpowiednio listę.

Wyobraź sobie, w jaki sposób powinieneś zorganizować swój czas, aby móc wykonać wszystkie rzeczy z listy. Zarządzanie czasem, to również wyobraźnia i umiejętność przewidywania, ale jednocześnie kreowania swojej przyszłości.

Agnieszka Skarbińska


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>