Skip to content

Sztuka delegowania – Krótko o automatyzacji pracy

5 lat ago

639 words

Delegowanie, to pierwszy krok do automatyzacji

„Pierwszą regułą każdej technologii wykorzystywanej w biznesie jest to, że automatyzacja zastosowana w efektywnych operacjach zwielokrotnia ich efektywność. Drugą, że automatyzacja zastosowana w operacjach nieefektywnych zwielokrotnia ich nieefektywność.”

Bill Gates

Dzisiaj napiszę Ci o jednej z najistotniejszych kwestii w zarządzaniu sobą w czasie. Delegowanie zadań, to jedna z podstawowych umiejętności, której opanowanie przyniesie Ci więcej sukcesów, niż możesz sobie wyobrazić. To wielka sztuka delegować w odpowiedni sposób i z dobrymi efektami.

Czym jest delegowanie?

Delegowanie, to przekazywanie zadań, celów, praw i upoważnień innym osobom. Jako, że najczęściej zachodzi na płaszczyźnie biznesowej – dyrektor, lub kierownik deleguje zadania, a podwładni, pracownicy je wykonują. Co bardzo ważne, jest to również forma motywacji pracownika. Delegowanie nie musi, jednak zachodzić tylko na poziomie jednej firmy, ale także między nimi, może być (i jest) obecne, również w naszym życiu prywatnym.

Jeśli masz rodzeństwo, to dobrze wiesz o czym mówię. ;) Pytanie, którą rolę najczęściej było Ci dane spełniać? Jeśli natomiast nie masz rodzeństwa – wystarczy, że spojrzysz w swoim dzieciństwie, na relację z rodzicami. Udawało Ci się czasem delegować im jakieś zadania? Jestem przekonany, że tak.

Korzyści wynikające z delegowania

 • masz mniej zadań na głowie, możesz się zająć ważniejszymi dla Ciebie sprawami
 • aktywizujesz osoby, którym przekazujesz zadania, zwiększasz ich motywację, sprawiasz że czują się potrzebne
 • sprawdzasz umiejętności osób, którym przekazujesz dane zadania, możesz ocenić ich pracę i w przyszłości lepiej wykorzystać ich potencjał
 • zwiększa się szybkość Twojej pracy – możesz dzięki temu wykonywać jednocześnie kilka zadań, lub nawet kilka projektów, tak naprawdę jedynie, odpowiednio delegując i kontrolując realizację

Zagrożenia wynikające z delegowania

 • niższy od oczekiwanego poziom wykonania danego zadania
 • nie zawsze to, co delegujesz będzie chętnie przyjmowane
 • zbyt wysokie koszty
 • obniżony poziom poczucia własnego bezpieczeństwa

Jak delegować?

Odpowiedź na to pytanie, w zamyśle ma Cię nie tylko uchronić przed zagrożeniami, ale również zmaksymalizować korzyści. Zasady dotyczące delegowania, które Ci przedstawię, to jedynie podstawa. Poza tym pamiętaj o tym, że bardzo ważne jest praktyka, doświadczenie i wyczucie w każdej z poniżej przedstawionych kwestii. Jednak jeśli już teraz postarasz się stosować do tego, o czym dzisiaj (i nie tylko ;) ) piszę, zapewniam Ci, że zauważysz znaczące efekty.

 1. Wybranie odpowiedniej osoby do realizacji danego zadania. Ważne są umiejętności, zainteresowania, rzetelność i wiele innych, zależnie od rodzaju zadania.
 2. Dokładne sprecyzowanie jakie zadanie ma zostać wykonane, co ono obejmuje, podanie konkretnych terminów.
 3. Ustalenie kompetencji – co jest z góry narzucone, a co uzależnione od osoby, która przyjmuje zlecenie.
 4. Uszanowanie odrzucenia wykonania zlecenia, jednak z zastrzeżeniem uprzedniego przedstawienia korzyści jakie osoba przyjmująca zlecenie otrzyma w zamian.
 5. Obserwacja i kontrola realizacji zleconego zadania.
 6. Wywiązanie się z umowy – przekazanie wynagrodzenia w zamian za wykonaną pracę.
 7. Istotny punkt, o którym się zapomina, a jest naprawdę ważny – odpowiednie podziękowanie za wykonaną pracę (wynagrodzenie w postaci materialnej lub usługi, to nie wszystko).
 8. Ocena wykonanej pracy i ogólnie współpracy z osobą, której się zleciło dane zadanie (może w przyszłości ponownie skorzystasz z jej pomocy, a może nie..)

Postaraj się często delegować,różne zadania, oczywiście pamiętając o odwzajemnianiu się i dziękowaniu. Zbieraj cenne doświadczenie i podejmuj nowe wyzwania, a może któregoś dnia uśmiechniesz się na myśl o tym, że zarabiasz pieniądze za coś, co produkują i sprzedają inne firmy.

Pozdrawiam,
Kajetan Młynarczyk
ZarzadzajCzasem.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *