Skip to content
5 lat ago

509 words

Zostało jeszcze dużo czasu..

Prokrastynacja oznacza odkładanie na później. Jest to swego rodzaju autosabotaż – świadome działanie na własną szkodę. Jak to jest, że zakładasz sobie – „Zrobię to dzisiaj!”, a przekładasz to na jutro. W momencie kiedy masz się zabrać za pracę okazuje się, że jest co najmniej kilka innych rzeczy do zrobienia. Oczywiście wybierasz którąś z nich. W najlepszym wypadku sprzątanie pokoju lub czytanie książki, w najgorszym facebook, TV, lub kwejk..

Jeśli zdarza Ci się taka sytuacja, to mam dziś dla Ciebie kilka rad, które pomogą Ci rozwiązać problem prokrastynacji.

Najpierw określmy z czego wynika takie zachowanie?

  1. Jedną z przyczyn może być niejasne, niedokładne określenie intencji. Czyli nie wyznaczenie celu, oraz planu działania, lub zrobienie tego w sposób niepoprawny. Może być to związane z niedokładnym określeniem czasu wykonania działania – „Zajmę się tym za kilka dni”, samego celu: „Schudnę”, metody pracy „Jakoś to zrobię”.
  2. Drugi podstawowy powód, to kwestia chęci. Często odkładamy zadania, które są w małym stopniu związane z tym czego rzeczywiście chcemy. Może być również tak, że to co jest do zrobienia składa się na coś, czego rzeczywiście chcemy, ale jest to bardzo odległe. Natomiast ten składnik należy do mało przyjemnej części, dochodzenia do celu. Przykładowo nauka do egzaminu, to element, który składa się na osiągnięcie takiego celu jak praca na interesującym Cię stanowisku.
  3. Jesteśmy zdekoncentrowani – myślimy o dziesięciu sprawach naraz – nie możemy skupić się na wykonaniu tego, co w danym momencie powinniśmy zrobić. Wisi nad nami mail, telefon, sprzątanie, spotkanie, problemy rodzinne. itd.. Dlatego przerywasz pracę i zaczynasz pisać maila, w połowie dzwonisz do kogoś, rozmowa się przedłuża.. Zajrzyj do artykułu o dystraktorach, a dowiesz się jak poprawić swoją koncentrację na tym co dla Ciebie w danym momencie najważniejsze.
  4. Zmęczenie – tego chyba nie trzeba specjalnie omawiać i wyjaśniać..

Porady dzięki, którym łatwiej sobie poradzisz z prokrastynacją:

  • zastanów się dokładnie z jakich powodów chcesz podjąć działanie – jaki jest jego dokładny cel, co chcesz osiągnąć
  • zaplanuj sobie w etapach w jaki sposób chcesz zrealizować dane zadanie
  • zacznij działać – początek jest zawsze najtrudniejszy i ta zasada odnosi się niemal do wszystkiego. Kiedy już zaczniesz wszystko staje się prostsze
  • zadaj sobie pytania„Czy muszę to robić?”; „Czy to zbliży mnie do osiągnięcia, któregoś z moich celów?”; „Czy ktoś może to zrobić za mnie?”
  • jeśli chodzi o koncentrację, to jeszcze raz skieruję Cię do artykułu o dystraktorach
  • przed działaniem upewnij się, że masz energię do działania (sen, pożywienie, woda, zdrowie)

Jeśli rzetelnie przejdziesz przez każdy z tych punktów, w wielu wypadkach unikniesz prokrastynacji i tego Ci serdecznie życzę.

Pozdrawiam,
Kajetan Młynarczyk
ZarzadzajCzasem.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *