Priorytety – jak je określić?

planowanie czasu - priorytety

planowanie czasu – priorytety

Jeśli marzysz o tym, aby swój czas zaplanować w taki sposób, by móc przede wszystkim dokonywać tego, co jest dla Ciebie priorytetem – musisz je dokładnie określić. Priorytet, jak sama nazwa wskazuje, powinien mieć pierwszeństwo realizacji – dodatkowo należy inne czynności dopasowywać do niego, a nie odwrotnie.

Metoda kartki i ołówka zawsze świetnie sprawdza się w psychologicznych i menadżerskich potyczkach. Jeśli chcesz określić sobie coś w sposób jasny, weź do ręki te pozornie błahe gadżety i narysuj lub zapisz, jakie są Twoje priorytety.

Odpowiedz sobie na pytanie: co oznacza dla mnie słowo „życie”? Czy życie to szczęśliwa rodzina, dobra praca, życzliwi ludzie wokół?

Z pewnością większość czytelników odpowie, że wszystkie te rzeczy są istotne. Wypisz je wszystkie, a potem nadaj im kolejność: od priorytetu, tego najważniejszego, do czegoś co jest ważne, ale ewentualnie mógłbyś z tego zrezygnować.

Postaraj się nadać wszystkim wymienionym priorytetom wagę (na przykład w procentach: określając zdrowie jako 100% a udane życie towarzyskie jako 50%).

Po takim podsumowaniu, jeśli będziesz miał kiedyś wątpliwości: czy zostać w domu i doleczyć przeziębienie, czy pójść na przyjęcie z okazji imienin niekoniecznie dobrego znajomego… – spojrzysz na swoją listę priorytetów i wszystko stanie się jasne, a w każdym razie na pewno bardziej klarowne.

Agnieszka Skarbińska


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>