Poznaj 10 Największych Błędów Zarządzania Czasem

błędy zarządzania czasem

błędy zarządzania czasem

Zarządzanie sobą w czasie wymaga wprowadzenia do życia kilku podstawowych nawyków i eliminowania tych, które nam przeszkadzają. Poniżej przeczytasz o 10 podstawowych błędach, których odwrotność stanowią nawyki człowieka sukcesu.

1. Robienie zbyt wielu rzeczy na raz. Jak wynika z naszej fizjologii, nie jesteśmy w stanie świadomie koncentrować się na kliku sprawach na raz. Nawet kobiety nie są w stanie tego robić (sic!). Momenty, w których wydaje nam się, że jesteśmy skoncentrowani na kilku sprawach, to tak naprawdę błyskawiczne przełączanie się pomiędzy nimi. A to znacznie obniża naszą skuteczność. Dlatego zawsze poświęcaj 100% uwagi na jedno zadanie i je dokończ, a dopiero wtedy zabierz się za następne.

2. Brak samodyscypliny. Samodyscyplina to „umiejętność zjedzenia obiadu przed deserem”. Na ogół zjadamy deser po posiłku. A jednak, większość ludzi robi w życiu odwrotnie. Najpierw poświęcają czas na przyjemności, a potem zaskoczeni zdają sobie sprawę, że nie zdążyli zrobić tego, co najważniejsze. Naucz się robić odwrotnie: najpierw praca, potem przyjemność.

3. Brak planowania. Jeśli nie wyznaczasz celów i nie planujesz, to idziesz na oślep w swoim życiu i nigdzie nie dojdziesz. Zawsze planuj swoją pracę. Codziennie wieczorem usiądź na 5-10 minut i spisz wszystkie zadania, na kolejny dzień. Napisz to na kartce, określ godzinę i czas wykonania każdej czynności. Planując, inwestujesz kilka lub kilkanaście minut, a zyskujesz wiele godzin zaoszczędzonych na „błąkaniu się” i zastanawianiu, co masz robić.

4. Odkładanie na później. Trzymaj się zasady ZTT, czyli „Zrób To Teraz”. Cokolwiek chcesz zrobić, a nie zajmie Ci to więcej niż 5 min., zrób natychmiast. Przestań odkładać na jutro, bo to jedyny dzień, który nigdy nie nadejdzie! Wyrzuć ze swojego słownika słówko: później…

5. Nie dokańczanie spraw. Pamiętaj, aby trzymać się kolejnej zasady – GTD (Gettnig Things Done), czyli kończenie każdej rozpoczętej sprawy/zadania. Sprawy niedokończone obciążają Twój umysł tak samo, jak pootwierane programy obciążają pamięć RAM w komputerze. Co więcej, jeśli zaczniesz odkładać dokańczanie zadań na później, stanie się to Twoim nawykiem. I tak zgodnie z zasadą kuli śnieżnej, w Twoim życiu będzie zbierało się tych spraw coraz więcej i więcej.

Już od dzisiaj zacznij pracować nad nawykiem dokańczania każdej, rozpoczętej sprawy.

6. Robienie wszystkiego samemu. Niektórzy ludzie myślą, że jeśli sami czegoś nie zrobią, to nikt inny dobrze tego nie zrobi. Sam tak kiedyś uważałem i wiem, że to wielki błąd… Naucz się delegować sprawy, a zyskasz czas i pieniądze! Jak mówi jedna z reguł NLP, jeśli jedna osoba potrafi coś zrobić, każdy może to zrobić. Jeśli sam potrafisz coś zrobić, równie dobrze, możesz tego nauczyć swojego pomocnika czy pracownika.

7. Rozpraszanie uwagi. Chcąc efektywnie wykonać swoją pracę, pamiętaj o zamknięciu drzwi, wyłączeniu komórki, komunikatora czy programu pocztowego… Usuń wszystko, co może zakłócić Twoją koncentrację na prowadzonym działaniu.

8. Słaba organizacja przestrzeni. Zorganizuj swoje biurko, komputer, czy inną przestrzeń w której pracujesz. Szukając w stercie papierów lub plików tego, który właśnie jest Ci potrzebny, jest stratą czasu. Używaj segregatorów, koszulek, boksów i półek na dokumenty. Posegreguj je tematycznie lub chronologicznie. Usuwaj zbędne maile, pliki czy skróty w komputerze. Im mniej, tym lepiej!

9. Brak priorytetów. Wykonuj najpierw te zadania, które są najważniejsze. Planując swój dzień, ustal priorytety zadań. Na początku, zabierz się zawsze za to, co jest dla Ciebie najważniejsze i nie przechodź do mniej ważnych zadań, póki nie skończysz najważniejszych.

10. Robienie rzeczy zbędnych. Jak mawia Brian Tracy, największą stratą czasu jest robienie rzeczy, które są zupełnie zbędne. W ciągu dnia często pytaj siebie, czy na pewno zadanie, które wykonujesz w danej chwili – jest ważne i kluczowe dla Twoich osiągnięć. Co się stanie, gdy wykonasz je? A co, jeśli tego nie zrobisz? Czy na pewno nie wyszukujesz sobie zajęć tylko po to, aby uniknąć tych najważniejszych?

Zadania dla Ciebie:

  1. Po pierwsze uświadom sobie, które z tych błędów występują u Ciebie i oceń ich skalę od 1 do 10. Jeden, to rzadko, dziesięć to problem występujący non-stop, nagminnie i codziennie.
  2. Po drugie, uszereguj je według priorytetów. Gdybyś miał wybrać tylko jeden z tych błędów i go zmienić, który byłby najważniejszy? Co jest Twoim wąskim gardłem? Gdy go wybierzesz, zastanów się nad kolejnym, i kolejnym, aż ustalisz priorytet dla każdego z nich.
  3. Trzecim krokiem będzie zajęcie się eliminacja tych błędów, jeden po drugim, według ich priorytetów i skali. Zacznij od tego, które najbardziej utrudnia Ci życie lub pracę, oraz występuje u Ciebie często. Zrób to teraz!

Pozdrawiam,
Marcin Kijak
ZarzadzajCzasem.pl


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>