Skip to content
5 lat ago

499 words

Nie ma czegoś takiego jak plan doskonały!

Nie jesteś w stanie kontrolować wszystkiego w okół. Na wiele rzeczy, po prostu nie masz wpływu. Nie da się realizować każdego planu dokładnie tak jak się zakładało. Jeśli chcesz wszystko przewidzieć – to na starcie zapewniam Cię, że nic z tego. Co gorsze zdarza się często, że są to bardzo ważne dla Twojego życia przedmioty, sytuacje i ludzie. Nie wpłyniesz na to, że Twoja przyjaciółka akurat teraz potrzebuje Twojej pomocy, że Twój współpracownik z jakichś uzasadnionych (lub nie) przyczyn nie wykonał dla Ciebie, na czas projektu, zepsuła się Twoja komórka, ktoś nie jest najlepszym kierowcą i doprowadził do wypadku z Twoim udziałem..
Co teraz?

Najpierw miej tego pełną świadomość – jeśli planujesz coś czego w pełni nie kontrolujesz, na co nie masz wpływu w 100 %, a tak jest z wieloma rzeczami, choć pamiętaj, że nie ze wszystkimi (oczywiście poza sytuacjami – ataku kosmitów i burzy meteorytów..), to może to pójść inaczej niż oczekujesz.

Czy to nie jest jeden z podstawowych powodów, dla których warto planować? Przecież cały pozostały czas, który kontrolujesz niemal w pełni, jest do wykorzystania, w taki sposób, w jaki Ty zadecydujesz!

A więc, koniec złych wieści, z którymi już i tak masz wystarczająco dużo do czynienia w codziennej praktyce.

Przejdźmy do tego jak się chronić przed tym co nieprzewidywalne:

  • bufor bezpieczeństwa – jeśli wydaje Ci się, że coś zajmie Ci 45 min. zaplanuj sobie, że poświęcisz na to godzinę, jeśli skończysz szybciej nic się nie stanie, a jeśli trochę się przedłuży, to nadal wszystko idzie zgodnie z planem
  • każdego dnia zaplanuj sobie 2 godziny niezaplanowane Może się okazać, że poświęcisz je na coś czego nie przewidzisz, jeśli nie, to masz je wolne, do wykorzystania jak tylko chcesz – możesz więcej popracować, pouczyć się lub obejrzeć jakiś film na DVD.
  • pamiętaj – plan można zmienić – ale najpierw trzeba jakiś mieć.
  • przygotuj się na, to co może się stać – planując większe projekty, działania – zastanów się co może pójść nie tak, co może opóźnić termin realizacji – przygotuj tzw. „plan B”
  • trzymaj się planu – nie rezygnuj z planu kiedy coś nie pójdzie zgodnie z nim, to co było do wykonania na końcu (najmniej ważne rzeczy) przesuniesz na kolejny dzień
To co w pełni kontrolujesz planuj bardzo dokładnie, ale to co kontrolujesz w małym stopniu planuj jeszcze dokładniej. A będziesz efektywnie wykorzystywać czas i znajdziesz go więcej, niż może Ci się teraz wydawać – przede wszystkim na to co dla Ciebie ważne, co przynosi Ci satysfakcję i radość.

Poza tym, przecież to co nieprzewidywalne – nie zawsze oznacza złe – niespodzianka urodzinowa

Pozdrawiam,
Kajetan Młynarczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *