Skip to content

Organizacja pracy – jak w krótkim czasie zrobić więcej?

3 lata ago

294 words

Kluczem do dobrej organizacji pracy jest stworzenie optymalnego harmonogramu. Aby go stworzyć, przygotuj sobie zestawienie: posegreguj czynności według schematu – praca zawodowa, prace domowe, inne istotne czynności. Jeśli chcesz skupić się na organizacji pracy zawodowej (lub na przykład organizacji czasu poświęcanego na studia, itd.), zrób tabelę z czasem, który poświęcasz  jej każdego dnia.

Jeśli wiesz, jakie zadania czekają Cię każdego dnia, postaraj się podzielić je od razu. Na początku, skup się na określeniu, ile dana czynność zajmuje Ci czasu. Zastanów się też, co robisz najchętniej – a co z mniejszym zapałem.

Jeśli uważasz, że lepiej mieć poza sobą to, co mniej ciekawe od razu – rozplanuj to na początek dnia. Jeśli wolisz zaczynać dzień od przyjemności – na pierwszą godzinę dnia pracy zaplanuj coś, co lubisz – a dopiero w kolejnych czynności, za którymi nie przepadasz.

W żadnym wypadku nie odkładaj ich jednak na sam koniec dnia, będziesz wtedy podświadomie myśleć o czekającej Cię nieprzyjemności i Twoja praca będzie mniej wydajna. Jeśli nie masz takiej możliwości – planuj każdy dzień pracy zaraz po przyjściu do niej (kiedy zostaną Ci określone zadania na dany dzień).

Dobra organizacja pracy to nie tylko trzymanie się przygotowanego harmonogramu – ale również porządek. Przygotuj stanowisko pracy w taki sposób, aby nic Cię nie rozpraszało. Zrób porządek z dokumentacją, folderami i plikami na komputerze. Zaczynaj i kończ zadania „od początku do końca”, bez półśrodków.

Wyznacz sobie czas na przerwy. To znaczni ułatwi Ci organizację pracy, która dzięki temu stanie się wydajniejsza i przyjemniejsza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *