Skip to content

Kontrola – wyznaczanie własnej drogi

5 lat ago

575 words

Czy idziesz w tym kierunku, do którego chcesz dojść?

Kontrola, to zarządzanie samym sobą, to wyznaczanie własnej drogi i kierowanie się nią, to umiejętność
reagowania (lub nie reagowania – o tym przeczytasz dalej..) na wszystko co pojawia się w Twoim życiu w sposób zaplanowany, spokojny oraz niezależny.

Jeśli chcesz dobrze zarządzać swoim czasem pamiętaj o tym, że nie jesteś w stanie działać w związku ze wszystkim co się pojawia w Twoim życiu. Nie możesz robić wszystkiego, ale są rzeczy które warto robić, które chcesz robić i to właśnie na nich warto się skupić!
Więc jeśli chcesz w pełni kontrolować swoje życie – co potrzebujesz zrobić?

    1. To, że coś się dzieje nie oznacza, że Ty możesz, lub chcesz coś z tym robić – i bardzo dobrze! Przykładowo, gdy bliska Ci osoba ma problem, który powinna rozwiązać sama, rozwiązywanie go przez Ciebie wcale jej nie pomoże, a Tobie tym bardziej. Drugi przykład – ktoś oczekuje (o czym na dodatek co dzień Cię informuje ), że zrobisz coś, czego z konkretnych powodów nie chcesz robić – to że ktoś wymaga, to nie znaczy, że Ty musisz to robić. Jeśli ktoś dzwoni, to nie oznacza, że musisz odbierać…
    2. Pomyśl teraz o tym co się dzieje w Twoim życiu dokładnie w tym momencie, w którym jesteś w tej chwili – gdzie pracujesz, jakie masz relacje z rodziną, z jakimi znajomymi się spotykasz, co robisz w wolnym czasie, czego Ci brakuje, a co już posiadasz. Zastanów się teraz czy wszystko, to wygląda tak jak tego chcesz? Czy odpowiada Ci stan obecny? Jeśli chcesz mieć kontrolę, to zmieniaj, to co Ci nie odpowiada. Postaraj się działać na rzecz tego co Cię realnie interesuje, co rzeczywiście chcesz robić.
    3. Zastanów się nad tym czy naprawdę kontrolujesz ilość czasu, którą poświęcasz na relaks, na pracę, na jedzenie , na sen!, i na szereg innych zwykłych codziennych aktywności. Może niektórych Ci brakuje, a innych masz pod dostatkiem, albo wręcz kilka razy za dużo?

Kiedy już rozważysz wszystkie te rzeczy, kiedy poważnie się nad nimi zastanowisz zapisz sobie -> jak w tej chwili wygląda u Ciebie, to co chcesz zmienić (stan A) i jak chcesz żeby to wyglądało kiedy już dokonasz zmiany (stan B). Im dokładniej to rozpiszesz, tym lepiej. Następnie zastanów się i również zapisz – co trzeba zrobić żeby przejść ze stanu A do stanu B. Czasem może się okazać, że jest to trudne i że trzeba zrobić dużo nie łatwych rzeczy, ale teraz chociaż wiesz dokładnie co trzeba zrobić. Poza tym niejednokrotnie może się okazać, że będzie Ci całkiem łatwo wprowadzić zmianę.

Jeśli chcesz możesz to zadanie wykonać z kimś bliskim – będzie Ci łatwiej, lub z coachem, który Ci w tym w profesjonalny sposób pomoże. Ważne żeby to zrobić, żeby to rzeczywiście zapisać. Jeśli chcesz mieć kontrolę nad swoim życiem, to zrób to dla siebie, zrób to teraz, poświęć temu choć 10 min. Chyba jesteś w stanie poświęcić 10 min. żeby postawić pierwszy krok w zmianie, która może się okazać zmianą na całe życie? Jesteś?

W takim razie zrób to teraz!

Pozdrawiam,

Kajetan Młynarczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *