Jak Zjeść Żabę? Zarządzanie Czasem wg Briana Tracy

Zjedz Tę Żabę

Zjedz Tę Żabę

Jedną z najlepszych książek na temat zarządzania czasem, jest bestseller Briana Tracy „Zjedz Tę Żabę”. I piszę to, nie dlatego, że jestem współpracownikiem Briana Tracy w Polsce, ale faktycznie z powodu genialnych metod i prostoty, jaka jest w tej książce zawarta.

Czym jest żaba i jaki ma związek z zarządzaniem czasem?

Ta ogromna żaba czekająca na zjedzenie, to wspaniała metafora Twojego najważniejszego zadania, z którym chcesz się uporać. Większość ludzi mając przed sobą największe i najważniejsze działanie, odkłada je na później i zwleka tak długo, aż jest już za późno.

Ludzie kochają robić to, co jest mało ważne i zajmować się tysiącem drobiazgów. Jednak nie lubią się, a nawet boją się podjąć kroku, ku swojemu najważniejszemu, kluczowemu zdaniu. I to jest właśnie ta słynna żaba.
Jak sobie z taką żabą poradzić i sprawić, aby czas stał się Twoim sprzymierzeńcem?

To proste! Zacznij dzień od wybrania, a następnie połknięcia tej największej i najważniejszej żaby! Gdy uporasz się z zadaniem o najwyższym priorytecie, reszta dnia upłynie Ci w poczuciu satysfakcji i zadowolenia, z osiągnięcia sukcesu.

Poradzenie sobie z tym największym wyzwaniem przyniesie Ci mnóstwo energii i motywacji, aby zająć się kolejnymi. Co więcej, pokonując to największe zadanie, zyskujesz świadomość, że już nic gorszego Cię nie czeka tego dnia!

Technika „żaby jest skuteczna zarówno w planowaniu krótkoterminowym – np. dziennym, jak i długoterminowym – np. tygodniowym, miesięcznym, a nawet rocznym. Przy większych zadaniach, należy podzielić je na mniejsze cząstki i kawałek, po kawałku, systematycznie je „zjadać”. Tak, jak zjadasz arbuza, którego również nie da się przełknąć za jednym razem.

Jednym z najlepszych nawyków w Twoim życiu, jaki możesz w sobie wyrobić, to nawyk zaczynania każdego dnia od „żaby”. Gdy przez kolejne dni będziesz się „zmuszał” do jej połknięcia, to po 2-3 tygodniach zaczniesz robić to nawykowo. A wtedy dołączysz do najbardziej efektywnych ludzi na świecie, będącychmistrzami” zarządzania czasem!

Pozdrawiam i życzę błyskawicznego uporania się z najbliższą, czekającą Cię żabą!
Marcin Kijak
ZarzadzajCzasem.pl

PS.: Tak na prawdę, to bardzo lubię żaby :) Poluję na nie, ale tylko z aparatem fotograficznym…


2 Responses to Jak Zjeść Żabę? Zarządzanie Czasem wg Briana Tracy

  1. Tak naprawdę najgorsze jest to że ta „żaba” pochłania mnóstwo czasu i zjedzenie kawałka zwykle nie przynosi efektu (natomiast cała przynosi bardzo duży). Natomiast „drobna rzecz” pochłania tylko kilka minut i przynosi efekty od razu.
    Po zastanowieniu zaczynam się sam pytać dlaczego więc więcej czasu przeznaczam na „drobne rzeczy”, które go tak nie potrzebują zamiast na „żabę”.
    Myślę, że nie jestem wyjątkiem pod tym względem.

  2. Jak dla mnie, już pierwsze efekty uporania się z największym, najważniejszym zadaniem dają wspaniałą satysfakcję i mnóstwo energi, motywacji i inspiracji do dalszego działania. Pewnie kwestia żaby, kontekstu i człowieka, który chce ją zjeść… :D

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>