Skip to content
5 lat ago

685 words

Opowiem Ci dzisiaj, coraz bardziej popularną historię, której oryginalnego autora tak naprawdę nie odnalazłem – przyznaje się. Historia przewija się, w niektórych książkach i w rosnącej z zawrotną prędkością liczbie stron internetowych. Jednak jej przekaz jest tak uniwersalny, że w zasadzie jest swego rodzaju kanonem dla myśli i informacji związanych z zarządzaniem sobą w czasie. Przekonasz się o tym, z pewnością po zapoznaniu się z nią. Zapraszam:

Pewnego dnia, stary profesor został zaangażowany w prowadzenie szkolenia dla dwunastu szefów wielkich koncernów amerykańskich, na temat skutecznego planowania czasu. Kurs był jednym z pięciu modułów przewidzianych na całe szkolenie. Profesor miał więc do dyspozycji jedynie godzinę, by wyłożyć swój przedmiot..

Stojąc przed tak elitarną grupą osób, profesor popatrzył powoli na każdego z osobna, a następnie powiedział: „Przeprowadzimy dzisiaj doświadczenie”. Spod katedry, która przesłaniała go od zacnych słuchaczy wyjął wielki dzban, który postawił przed sobą na najbliższym biurku. Później ku lekkiej konsternacji obecnych zaczął wkładać do niego, również schowane za katedrą, duże kamienie. Po wypełnieniu dzbana dwunastoma dużymi kamieniami zapytał: „Czy dzban jest pełen?”.

Wszyscy zgodnie odpowiedzieli, że tak. Wtedy mądry profesor po chwili oczekiwania dodał: „Czy na pewno?”. Następnie ponownie sięgnął za katedrę i wyjął worek żwiru, który oczywiście wsypał do dzbana, potrząsając nim, tak by żwir wypełnił przestrzeń między większymi kamieniami, aż do samego dna dzbana. Po wykonaniu tej czynności profesor podniósł wzrok na audytorium i ponownie zapytał: „Czy dzban jest teraz pełen?”. Teraz uczestnicy szkolenia zaczęli rozumieć. Więc od razu kilku z nich odpowiedziało, że nie. Profesor uśmiechnął się lekko i powiedział: „Dobrze”.

Pochylił się ponownie by sięgnąć, tym razem po naczynie z piaskiem. Z uwagą wsypał pasek do dzbana. Piasek oczywiście wypełnił przestrzeń między kamieniami i żwirem. Jeszcze raz zapytał: „Czy dzban jest pełen?”. Tym razem wszyscy, wspaniali szefowie zgodnie odpowiedzieli chórem: „Nie”. „Dobrze” rzekł profesor.

Uczestnicy szkolenia spodziewali się już, co stanie się dalej. Profesor wziął butelkę wody i wypełnił dzban po brzegi. W tym momencie profesor zadał kluczowe pytanie: „Jaką wielką prawdę ukazuje nam to doświadczenie?”.

Jeden z uczestników, po krótkim zastanowieniu, odnosząc się do tematu szkolenia odpowiedział: „To pokazuje, że nawet jeśli nasz kalendarz jest niemal całkiem zapełniony, jeśli naprawdę chcemy i się postaramy, to możemy dorzucić do niego jeszcze więcej spotkań i rzeczy do zrobienia”.

„Nie” odpowiedział stary profesor, „To nie o to chodziło. Wielka prawda, która wynika z tego doświadczenia jest następująca: jeśli nie włożymy kamieni, jako pierwszych do dzbana, to później nie będzie to możliwe”.

Na sali zapanowało głębokie milczenie, każdy uświadomił sobie oczywistość tego stwierdzenia, jego prostotę, a jednocześnie ogromnie ważną mądrość. Profesor po dłuższej pauzie zapytał: „Co stanowi największe kamienie w Waszym życiu?”.

Czy jest to dla Ciebie Twoje zdrowie, rodzina, przyjaciele, realizowanie marzeń, zajmowanie się pasjami, nauka i rozwój, relaks, a może coś zupełnie innego? Zastanów się nad tym, bo najpierw, pierwszą najważniejszą rzeczą jaką należy zrobić, to uświadomić sobie, co jest dla Ciebie cennym kamieniem, a co tylko piaskiem. Pamiętaj również, o tym, że po kamieniach czas na żwir, a nie piasek, czy wodę.. Rozważ to, również w kontekście pieniędzy. Ile ich potrzebujesz, żeby móc zadbać o swoje kamienie? Ponieważ wielu ludzi wpada w pułapkę skupienia się jedynie na zarabianiu pieniędzy, gdzie okazuje się, że ma się rzeczy (piasek) kupione za te pieniądze, a nie poświęca się czasu najbliższym, przyjaciołom, swojemu zdrowiu, prawdziwemu odpoczynkowi, pasjom i marzeniom.

Dzisiaj chcę Ci życzyć przede wszystkim świadomości dotyczącej tego, co jest dla Ciebie najważniejsze.

Pozdrawiam,
Kajetan Młynarczyk
ZarzadzajCzasem.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *