Skip to content
5 lat ago

638 words

W 2001 roku Robert Ekirch – historyk z Uniwersytetu Virginia opublikował pracę opartą na 16 latach badań. Całkowicie zburzyła ona popularne twierdzenie, że człowiek powinien spać bez przerwy 8 godzin na dobę. Okazuje się bowiem, że jeszcze przed XVII w. wszyscy ludzie spali w zupełnie inny sposób. Dwie godziny po zapadnięciu zmroku kładli się spać na 3-4 godziny, następnie przez 1-2 godziny byli aktywni i później ponownie spali 3-4 godziny.

Badania Roberta Ekircha – Argumenty potwierdzające.

Cztery lata po opublikowaniu przez Roberta Ekirch’a artykułu wydał on książkę, w której powołał się w tej kwestii na liczne (ok. 500) źródła historyczne – od „Odysei” Homera, przez Afrykańskie plemiona, średniowiecznych mnichów, aż po modlitewniki tworzone specjalnie na czas przerwy między dwoma fazami snu, które całkowicie potwierdzają wyniki jego badań. Okazuje się więc, że ludzie podczas „odpoczynku” od snu modlili się, czytali książki (Ci którzy je mieli i posiadali również pieniądze na świece), uprawiali seks, czy nawet odwiedzali sąsiadów. Robert Ekirch przedstawia również stanowisko, że nie było wśród nich osób, które by narzekały na bezsenność.

Zwróćmy uwagę na fakt, że bez oświetlenia, w Twoim domu byłoby przez nawet 14 godzin ciemno, a więc czas spania trwał od ok. 9 do 10 godzin włączając w to 1-2 godzinną przerwę. Nie wszystkich było stać na świece..

Czemu w takim razie na początku XVII w. wszystko zaczęło się zmieniać?

Odpowiedź na to pytanie daje połączenie następujących faktów:

  • Ludzie zaczęli coraz bardziej zwracać uwagę na upływ czasu, na ograniczone możliwości jego wykorzystania.
  • W 1667 zostało oświetlone pierwsze europejskie miasto – Paryż (oczywiście jeszcze za pomocą świec), niedługo po tym dołączyło do niego Lille i Amsterdam. Pod koniec XVII w. już 50 największych europejskich miast było oświetlonych
  • Rewolucja przemysłowa, która rozpoczęła się w Anglii w latach 40 XVIII w., a więc powoli powstaje proletariat – klasa robotników, która spędzała na pracy znacznie więcej czasu niż jak to jest dzisiaj ok. 40 godzin tygodniowo
  • W XIX w. rosnąca popularyzacja sztucznego oświetlenia i zwiększająca się pod tym względem ilość możliwości – poczynając od lampy naftowej, przez lampę gazową, światło wapienne, lampę łukową, aż po..
  • Mówi się, że był to Thomas Edison, choć nie należy tutaj pominąć Josepha Swana, czy Roberta Grove. Żarówka. Elektryczne źródło światła, które pozwala „mieć w domu dzień” przez całą noc.

Robert Ekirch podkreśla, że dzisiaj wiele osób ma problemy ze snem, zwłaszcza z budzeniem się w nocy i z trudnościami by od razu ponownie zasnąć. Tłumaczy on, że jest to właśnie wynik nienaturalnego spania, które się wykształciło głównie przez pojawienie się elektryczności.

– Przez większą część historii spaliśmy w określony sposób. Budzenie się w środku nocy jest częścią naturalnej fizjologii człowieka – tłumaczy psycholog snu Gregg Jacobs.

Thomas Wehr – niemiecki naukowiec przeprowadził badanie, w którym umieścił grupę ochotników w środowisku, w którym każdej doby przez 14 godzin było zupełnie ciemno. Badanie trwało miesiąc. Początkowo ludzie Ci spali ok. 11 godzin na dobę, jednak w 3 tygodniu doświadczenia, naturalne dla nich stało się spanie 7 – 8 godzin na dobę podzielone na dwa bloli po między, którymi robili 1-2 godziny przerwy.

A lekarze nadal powtarzają nam, że najlepiej jest spać 8 godzin dziennie, bez żadnych przerw..

Jestem bardzo ciekaw co o tym myślisz. Jeśli zainteresował Cię ten artykuł napisz proszę komentarz.

Autor: Kajetan Młynarczyk
ZarzadzajCzasem.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *